ارسال شده توسط :

ادمین

منبع :

خبرگزاری تسنیم

زمان ارسال :

سه شنبه,12 اردیبهشت 1396

مشکلات اقتصادی

شهرک صنعتی

بیکاری جوانان

در سلسله مقالات بررسی مشکلات شهرستان مطرح شد:

یک اسم، سهم ارسنجانی‌ها از شهرک صنعتی/رنج بیکاری بر چهره ارسنجان

در شهرستان ارسنجان رد و نشانی از صنعت، واحد تولیدی یا شهرک صنعتی وجود ندارد» این را حجت‌الاسلام ابراهیم احمدی امام جمعه شهرستان ارسنجان در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید. وی معضل اصلی این شهرستان را بیکاری ذکر می‌کند و معتقد است عدم وجود واحدهای تولیدی در ارسنجان در کنار خشکسالی بیکاری را چند برابر کرده است.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

ارسنجان کارخانه یا واحد تولیدی ندارد 

حجت‌الاسلام احمدی از جوانانی سخن می‌گوید که در مقاطع تحصیلی مختلف بیکار هستند چراکه شهرستان ارسنجان هیچ کارخانه یا واحد تولیدی ندارد و در زمینه صنعت به هیچ روی رشد نکرده است. 

شهرک صنعتی این شهرستان نیز که اوایل دهه 90 مراحل ساخت آن آغاز شده و به تازگی گازرسانی آن به اتمام رسیده، نتوانسته در جذب سرمایه‌گذار و راه‌اندازی واحدهای تولیدی موفق عمل کند و به گفته امام جمعه این شهرستان «از شهرک صنعتی تنها یک نام نصیب ارسنجانی‌ها شده است». 

براساس اطلاعاتی که در سایت شهرک‌های صنعتی استان فارس در دی ماه سال 95 ذکر شده، شهرک صنعتی ارسنجان با ظرفیت 164 واحد صنعتی و اشتغالزایی برای 821 نفر تنها 4 قرارداد واگذاری زمین با سرمایه‌گذاران منعقد شده است. 

پستی و بلندی زمین شهرک صنعتی عامل فرار سرمایه‌گذار 

«مکان‌یابی نامناسب و پستی و بلندی زمین این شهرک یکی از عواملی است که سرمایه‌گذاران را فراری می‌دهد» این را یکی از اهالی ارسنجان در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید. وی که از معطلین حوزه صنعت این شهرستان است و تمایلی به ذکر شدن نامش در گزارش ندارد، می‌گوید: هرچند زیرساخت‌هایی نظیر آب، برق و گاز در شهرک صنعتی ارسنجان فراهم شده اما پستی و بلندی زمین و قیمت زیاد آن سبب دل‌زدگی سرمایه‌گذاران شده است. 

قیمت بالای زمین در این شهرک امر دیگری است که این شهروند ارسنجانی مطرح می‌کند و می‌گوید: قیمت زمین در شهرک صنعتی ارسنجان زیاد است و از 7 سال گذشته تغییری یا تسهیلاتی برای خرید زمین داده نشده، در نتیجه سرمایه‌گذار ترجیح می‌دهد در جای دیگری سرمایه‌گذاری کند. 

محمدیوسف کاظمی، فرماندار ارسنجان در گفت‌وگو با تسنیم عدم اطمینان از سودآوری را دلیل عدم حضور سرمایه‌گذاران در این شهرستان و شهرک صنعتی آن می‌داند. به گفته وی اساس اقتصاد ارسنجان بر کشاورزی استوار است و همین ظرفیت می‌تواند سبب ایجاد واحدهای تولیدی در زمینه فرآوری محصولاتی چون انار باشد اما خشکسالی سال‌های گذشته و کاهش کمی و کیفی محصولات سبب شده که در این بخش سرمایه‌گذاری انجام نشود. 

نیاز ارسنجان به نگرش جدید برای صنعتی شدن 

وی معتقد است که برای صنعتی کردن ارسنجان به نگرش جدید نیاز است چراکه صنعت و صنایع تبدیلی تنها در محصولات باغی منحصر نیست، کاظمی می‌گوید: یکی از مواردی که با تغییر نگرش می‌تواند سبب ایجاد واحد تولیدی شود، کاه و کلش مزارع گندم است. در حال حاضر این کاه و کلش آتش زده می‌شود در صورتی که از آن می‌توان برای تولید کاغذ یا نئوپان استفاده کرد. 

«ارسنجان ظرفیت‌های معدنی بالقوه‌ای نظیر معادن سیلیس دارد که از آن می‌توان برای تولید سیمان، سرامیک و شیشه استفاده کرد اما نبود واحد بهره‌بردار و فرآوری آنها سبب شده که این مواد به صورت خام به دیگر شهرستان‌ها یا استان‌های همجوار فرستاده شود» این را فرماندار شهرستان ارسنجان می‌گوید. 

کاظمی البته معتقد است که محرومیت ارسنجان از اعتباراتی نظیر 2 درصد نفت و گاز سبب شده که راهی برای حمایت بخش دولتی از صنعت در این شهرستان وجود نداشته باشد. وی می‌گوید هر چند در تقسیم‌بندی شهرها ارسنجان عنوان «برخوردار» را دارد اما در واقعیت این گونه نیست. 

شهرک‌های صنعتی یکی از ظرفیت‌هایی است که نقش مهمی در راه‌اندازی واحدهای تولیدی و بنگاه‌های کوچک اقتصادی دارد که این امر در شهرستان ارسنجان با گذشت نزدیک به 8 سال محقق نشده است. 

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


طرح "پیاده روی بزرگ از خانه تا مدرسه" با حضور دانش آموزان مدارس ارسنجان،برگزار شد.
نوزاد عجول مادر23 ساله ارسنجانی در راه انتقال به بیمارستان مرودشت،در آمبولانس به دنیا آمد.
دوره آموزشی پیشگیری از رفتارهای پر خطر در جوانان،در جمع کارآموزان اداره فنی وحرفه ای ومرکز ترک اعتیاد ارسنجان ،برگزار شد.
سومین جلسه آموزشی پیشگیری از حوادث حمل و نقل در جوانان درسال97،در جمع کارآموزان فنی وحرفه ای وکارکنان بیمارستان ارسنجان، برگزار شد.
همزمان با هفته قلب ،همایش پیشگیری از بیماری های قلبی وعروقی در ارسنجان ،برگزار شد.