ارسال شده توسط :

منبع :

ايرنا

زمان ارسال :

چهارشنبه,28 مرداد 1394

بختگان

احیای دریاچه بختگان نیاز به همت مضاعف مسئولان دارد

تهران- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: مطابق شرایط کنونی و شدت خشکسالی، احیای بختگان به تخصیص حداقل 250 میلیون مترمکعب حق آبه نیاز دارد.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمزه ولوی با بیان اینکه تالاب بین المللی بختگان از جمله تالاب های در معرض تهدید کشور است، افزود: اتخاذ سیاست های نادرست در زمینه مدیریت آب حوضه منجر به زوال این اکوسیستم ارزشمند و به تبع آن مواجه شدن معاش جوامع انسانی حاشیه تالاب با تهدید شده است.

وی با اشاره به سابقه پیگیری های محیط زیست استان برای تخصیص حق آبه بختگان از سد درود زن، گفت: بنا به پیگیری های صورت گرفته میزان 20 و 50 میلیون مترمکعب حق آبه به بختگان تخصیص داده شده است که این میزان به هیچ عنوان کافی نیست و بر طبق شرایط کنونی و شدت خشکسالی، احیای بختگان نیاز به تخصیص حداقل 250 میلیون مترمکعب حق آبه دارد. 
ولوی مسدود کردن چاه های غیرمجاز، استفاده از محصولات با نیاز آبی کمتر و استفاده از روش های آبیاری نوین، کاهش سطح زیر کشت و تغییر الگوی کشت استان را از جمله ضرورت های احیای این تالاب برشمرد و گفت: به رغم همه محدودیت ها، محیط زیست استان تلاش کرده است با انجام اقداماتی همچون پیگیری تخصیص حق آبه تالاب، تثبیت مرزها و حدود مستثنیات و همچنین لایروبی کانال های چشمه ها و ورودی تالاب ها گام هایی برای احیای این اکوسیستم ارزشمند بردارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس انجام فعالیت های آگاهی رسانی راکه نتیجه آن تخصیص 25 میلیارد ریال از طرف دولت در سال جاری برای احیای تالاب بختگان بوده است، از دیگر اقدامات محیط زیست استان دانست و اظهار کرد: این بودجه صرف انجام مطالعه جامع حوضه و ارایه راه حل ها و اقدامات اولیه در این زمینه از جمله شکل گیری ستاد احیای تالاب های این حوزه و کارگاه های آموزشی، تشویقی و ارشادی خواهد شد. 

*** افزایش بیش از 3.8 برابر سطح زیر کشت حاشیه تالاب بختگان در پنج دهه گذشته
ولوی اظهار کرد: افزایش سطح زیر کشت و مصرف آب در بخش کشاورزی حاشیه تالاب بختگان در پنج دهه به بیش از 3.8 برابر بدون توجه به ظرفیت منطقه به همراه خشکسالی چند سال اخیر، منجر به خشک شدن زیست بوم ارزشمند استان شده که تبعات آن دامنگیر مسایل اجتماعی و اقتصادی استان نیز شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به اینکه میانگین بلندمدت حجم ورودی آب به تالاب بختگان 728 میلیون مترمکعب است که از این میزان 428 میلیون مترمکعب از رودخانه های کر و سیوند و 300 میلیون مترمکعب از حوضه بلافصل دریاچه تامین می شود، اظهار کرد: این در حالی است که برداشت از آب های زیرزمینی در این حوضه سه هزار و 100 میلیون مترمکعب و حجم ذخیره سدها نیز هزار و 590 میلیارد مترمکعب است.
وی ضمن یادآوری این موضوع که حجم سدهای احداثی تقریبا برابر آورد سالانه رودخانه های کر و سیوند است، خاطرنشان کرد: حتی در شرایط معمول و بدون بروز خشکسالی نیز در صورت آبگیری این سطوح، آبی به بختگان نخواهد رسید.

*** ضرورت اصلاح الگوی کشت و آبیاری در فارس
ولوی با اشاره به عدم تغییر محسوس در سیاست های کشاورزی و آبیاری استان همچون افزایش سطح زیر کشت، استفاده از روش های سنتی در کشاورزی و آبیاری، مصرف بی رویه منابع آب زیرزمینی و استفاده از الگوی کشت پرمصرف و کم بازده، اصلاح این سیاست ها را با توجه به شرایط آبی استان ضروری دانست.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس خاطرنشان کرد: خشکسالی سال های اخیر منجر به آن شد که حتی 300 میلیون مترمکعب آبی که در شرایط عادی به تالاب بختگان وارد می شد، با کاهشی شدید مواجه شود. 

*** تالاب بختگان 
تالاب بختگان از تالاب های ایران در استان فارس است که اکنون خشک شده است.
این دریاچه زیستگاه زمستانه پرندگانی مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب چلیک، مرغابی و غاز است که از روسیه و دشت های سیبری به ایران مهاجرت می کردند و همگی در حفظ بوم ساختار و محیط زیست نقش بسیار ارزنده ای داشتند.
دریاچه بختگان، باعث افزایش رطوبت هوا می شد و به علت بلند بودن ارتفاع کوه های اطراف نی ریز، رطوبت حاصله در هوای همان منطقه باقی می ماند و سبب ثمردهی درختان انجیر، بادام، رز و زیتون در کوه ها می شد که می توان به نوعی آن را آبیاری مصنوعی کوه ها نامید.
در پی کاهش ورودی آب رودخانه کر به دریاچه بختگان نی ریز مقداری از آب کر در گذشته به دلیل ساختن سد درودزن کم شده است، ورودی آب دریاچه تنها محدود به سیلاب های منطقه آباده طشک، شهرستان بختگان، خیر، نیریز، خرامه و ارسنجان شد.
در این میان پس از ساختن سد سیوند بر روی رود سیوند در تنگه بلاغی، دیگر سیلاب رودخانه سیوند نیز به رود 'کر'، نرسید و در نتیجه به دریاچه نیریز نیز نمی ریزد. 
به نظر کارشناسان وجود سه سد در بالادست تالاب بختگان بر روی رودخانه ' کر ' که منبع اصلی تامین آب آن است، موجب خشک شدن این حوضه آبی شده است.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ارسنجان طی فراخوانی اقدام به برگزاری جشنواره نقاشی و گرافیک با عنوان به رنگ بهار کرد.مهلت ارسال آثار تا آخ خردادماه 1397 می باشد.
جلسه هماهنگی وانتخابات اعضای هیات امنا و رییس جدیدمجمع خیرین سلامت شهرستان ارسنجان، با حضور امام جمعه وفرماندار جدید ارسنجان، برگزار شد.
شرکت های خدماتی غیر دولتی طرف قرارداد با دانشگاه علوم پزشکی شیراز جهت تامین 80 نفر از نیازهای واحدهای تابعه تحت پوشش دانشگاه نیروی مورد نیاز خود را بصورت قرارداد شرکتی از طریق آزمون کتبی یا مصاحبه یا هر دو به شرح ذیل جذب می نماید (ثبت نام فقط بصورت اینترنتی است و نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد)
راهکارهای سلامت باروری و فرزندآوری در نشست قرآنی بانوان ارسنجانی، آموزش داده شد.
تاب «ره آورد فرهنگ استعماری» که نوشته محمد هاشمی است از سوی انتشارات نوید شیراز به بازار نشر ارایه شد؛ این کتاب، اثری است در حوزه ارزش های فرهنگی و در دفاع از مبانی فرهنگی و اجتماعی مرز و بوم ایرانی و فراتر از آن جهان اسلام.